16. forem Xin Yi Quan - kung fu na vystavění těla
(Xing Yi Jian Shen Gong - Shi Liu Shi)

cvičení 9 - 129. cvičení: Sedmkrát nadzvihněte záda
Z výchozí polohy podřep s rukama v pěst nad hlavou přejděte do stoje na špičkách se vzpažením. Rozevřete pěsti (obr. 9a) a následně opět podřepněte (dlaně jsou natažené proti zemi). V okamžiku "dosednutí" prudce dupněte patami a rukama se snažte přitlačit vzduch k zemi. Vzápětí před koleny opět zavřete ruce v pěst (obr. 9b) a celý cyklus zopakujte sedmkrát. Při výdechu (při pohybu dolů) by měl z břicha vyjít hlasitý zvuk "HA".

9a   9b


10. cvičení: Pěstmi si udeřte do břicha
Zaujměte postoj koně, obě ruce zatněte v pěst a švihem (po kruhové dráze před tělem směrem vzhůru) si udeřte do trapézových svalů (obr. 10a, 10b). Postup zopakujte 18 až 36krát. Tímto cvičením se posiluje svalstvo žaludku a pasu.

10a   10b


11. cvičení: Boky přesuňte do stran
Zaujměte postoj pchu-pu (pu bu), obě paty jsou na zemi a chodidla (rovnoběžně) směřují vpřed. Ruce zaťaté v pěst stáhněte před břicho a následně je zdvihněte až k hrudi. Zaťaté pěsti rozevřete (obr. 11a) a pomalu jimi "švihněte" směrem k natažené noze (obr. 11b). Počet opakování zvolte podle vlastních schopností.

11a   11b


12. cvičení: Stlačením kolen regulujte dráhy čchi
A) Podřep, dlaně přiložte na kolena tak, aby prsy směřovaly k sobě. Několikrát, kružte koleny za stálého tlaku obou dlaní na čéšku (obr.12a).
B) Ze stejné pozice jako ve cvičení A střídavě napřimujte, resp. pokrčujte nohy v kolenou až do dřepu (obr. 12b). Obě cvičení procvičte alespoň osmkrát.

12a   12b
minulá   zpět na úvod   další