16. forem Xin Yi Quan - kung fu na vystavění těla
(Xing Yi Jian Shen Gong - Shi Liu Shi)

cvičení 13 - 1613. cvičení: Otáčením v pase posilujete ledviny
Zaujměte vyšší postoj koně (dlaně si přiložte na místa, kde jsou ledviny) a otáčejte trupem. Palce směřují dopředu (obr. 13a, 13b). Vytočte se 8 až l6krát na každou stranu.

13a   13b


14. cvičení: Posilujte dráhy čchi třením kolen a uvolněním těla
Pravou nohou vykročte vpřed a maximálním přitažením špičky chodidla se snažte patu co nejvíc vysunout směrem ven. Levá noha je mírně pokrčená. Potom si chyťte špičku chodidla a pomalu se k ní přitáhněte (obr. 14a). Následně se chyťte levou rukou za pravé zápěstí (v této chvíli je tato ruka již sevřená v pěst). Pak se střídavě snažte dotknout lokty špičky pravé nohy (obr. 14b). Na závěr si kolena ještě masírujte dlaněmi. Počet opakování si zvolte podle vlastních schopností.

14a   14b


15. cvičení: Yin otevírá - yang zavírá
Ve stoji rozkročném na šíři ramen mírně pokrčte kolena. Předpažte (dlaně směřují dolů) a s nádechem pak upažte. Poté vytočte dlaně vzhůru a opět s výdechem předpažte (obr. 15a, 15b). Cyklus zopakujte l6krát. Toto cvičení je zaměřeno na zlepšení dýchání a současně aktivizuje svalstvo hrudníku a rukou.

15a   15b


16. cvičení: Patou kopejte vzad
Zaujměte postoj spojný, ruce podél těla. Střídavě zakopávejte nohama tak, aby pata byla vždy níže než pánev a špička směřovala dolů (obr. 16a, 16b). Každou nohou cvičte nejméně 36krát.

16a   16b
minulá   zpět na úvod